sâmbătă, 19 septembrie 2009

Ganea si Pancu il linistesc pe Iordanescu

Forma foarte buna pe care o arata Ganea (foto) si Pancu, doi dintre atacantii echipei nationale de fotbal a Romaniei, reprezinta un lucru cum nu se poate mai bun pentru selectionerul Anghel Iordanescu in vederea amicalului cu Croatia, de saptamana viitoare, de la Timisoara. In etapa precedenta, in Bundesliga, "Ganezul" a ratat trei ocazii monumentale pentru VfB Stuttgart si a fost schimbat dupa numai 23 de minute, pentru ca sambata, tot in 23 de minute jucate sa inscrie trei goluri. Atacantul roman a intrat in teren in minutul 70, cand cei de la Bochum conduceau cu 1-0, a inscris in minutul 73 pentru 1-1, in minutul 86, din penalty, pentru 2-2, dupa ce oaspetii revenisera in avantaj, si in ultimele secunde ale meciului si-a incununat evolutia de exceptie cu cel de-al treilea gol asigurand o victorie extrem de pretioasa pentru VfB si locul 3 in clasament. In Turcia, Besiktas isi continua parcursul fara infrangere, iar Pancu isi aduce, cum poate el mai bine, contributia la aceste reusite. Formatia lui Mircea Lucescu s-a impus cu 3-1 pe teren propriu in fata celor de la Elazigspor, scorul fiind deschis de "Pancone" in minutul 13. In urma acestei victorii, formatia romanilor Lucescu si Pancu se gaseste in continuare pe locul trei in clasamament, dar cum are numai doua puncte in urma liderului, Galatasaray, si un meci mai putin disputat, poate trece in fotoliul de lider in cazul unei victorii in