sâmbătă, 19 septembrie 2009

Piti a plecat cu un punct de la Bistrita

Victor Piturca, revenit pe banca tehnica a Stelei, se afla la cel de-al doilea meci fara infrangere dupa egalul obtinut ieri dupa-amiaza in derby-ul etapei, disputat in compania Gloriei lui Jean Padureanu. Dupa 2-1 cu Rapid in Ghencea, tehnicianul a mai trecut un hop, reusind cu Steaua un 0-0 la Bistrita. Pentru formatia militara, Gloria a fost mereu un adversar dificil de invins, ultima sa victorie in Ardeal datand din sezonul 1997-1998. Si in meciul de ieri, bistritenii si-au aratat valoarea, dovedind inca o data ca merita pe deplin locul doi ocupat in prezent in clasamentul Diviziei A. Intalnirea a inceput in nota de dominare a elevilor lui Remus Vlad, dar prima ocazie importanta a fost ratata de stelisti prin Nana Falemi, autorul golului victoriei din meciul cu Rapid de saptamana trecuta. Replica bistritenilor nu s-a lasat deloc asteptata, in minutul 26 Negrean amenintand poarta lui Tudor cu un sut care a trecut razant pe langa poarta. Un minut mai tarziu, Lucian Sanmartean, jucatorul comparat de Gica Hagi cu celebrul Michel Platini, a centrat perfect pentru Minteuan, dar acesta a trimis cu capul putin peste poarta. Finalul primei reprize ii gaseste la carma jocului pe oaspeti, care isi mai trec in cont o ocazie la sutul mijlocasului Aliuta, respins in aut de portarul Campeanu. Partea a doua a jocului aduce si primele contre intre jucatori, faulturile dure facandu-si din ce in ce mai des aparitia pe teren. Spiritele au degenerat in minutul 55, in urma unei intrari la limita regulamentului a lui Pompiliu Stoica asupra lui Jula. Atunci bistriteanul a replicat, aplicandu-i stelistului aflat la pamant un genunchi in gura fara ca arbitrul Ionica Serea sa observe. Jucatorii celor doua echipe s-au strans rapid la mijlocul terenului injurandu-se si imbrancindu-se reciproc. Toata aceasta busculada s-a stins abia la interventia arbitrilor, dar nu s-a lasat decat cu un cartonas galben incasat de Pompiliu Stoica, desi trebuiau aratate cel putin doua cartonase rosii. Cel mai bun jucator de pe teren a fost de departe Lucian Sanmartean, cel care pe final de meci putea aduce toate cele trei puncte Gloriei Bistrita. In ultimul minut, el a profitat de neatentia lui Dorel Mutica, l-a deposedat si a scapat singur cu Martin Tudor. Fata in fata cu goal-keeper-ul stelist, tanarul mijlocas s-a pierdut insa, alegand varianta sutului puternic, care a trecut la doi centimetri de poarta. Steaua lui Piturca a scapat astfel cu fata curata, obtinand un punct pretios, dar in urma rezultatelor celorlalte partide si-a pierdut pozitia a patra in clasament, ocupata dupa succesul in fata Rapidului.