sâmbătă, 19 septembrie 2009

Nici nemtenii n-au oprit Rapidul

Motivati substantial de patronul George Copos cu prime de 2000 de dolari, rapidistii au reusit sambata sa castige la Piatra Neamt dupa o pauza de doi ani. Pentru a treia oara in acest sezon, giulestenii au intors scorul, impunandu-se cu 2-1 dupa ce in debutul partidei s-au trezit condusi de Ceahlaul lui "Pinalti" in urma golului reusit de Costel Ilie. Terenul greu pe care s-a jucat i-a avantajat pe oamenii lui Gheorghe Poenaru, care dupa deschiderea scorului s-au bagat in poarta incercand sa-si mentina avantajul de pe tabela. In repriza secunda insa, norocul nu i-a mai ajutat, pentru ca insistenta rapidistilor a dat in cele din urma roade. Inspiratia de moment a lui Rednic, care l-a introdus pe teren Daniel Niculae, a stat la baza inscrierii golului egalizator. In minutul 67, Rat l-a angajat in careu pe tanarul atacant, care, l-a fel ca si in meciul cu Universitatea Craiova, a marcat exact atunci cand echipa sa avea nevoie. Egalarea Rapidului a turnat plumb in ghetele nemtenilor, a caror aparare a clacat din nou sase minute mai tarziu. Bratu l-a invins si el pe Lefter din 6 metri in urma unei faze contestate mai apoi de gazde pentru ofsaid. Ceahlaul a incercat pe final sa revina, insa cea mai mare ocazie a sa a purtat semnatura lui Soava, mingea deviata gresit de rapidist lovind stalpul din dreapta al portii lui Dolha. Infrangerea nu i-a picat deloc bine lui Gheorghe Stefan, presedintele nemtean dorind neaparat o victorie in acest meci, dovada si prima de 1000 de dolari promisa inainte de meci. Tehnicianul Ceahlaului, Gheorghe Poenaru, a admis la final ca Rapid a meritat cele trei puncte, mentionand insa ca ambele goluri primite s-au datorat unor greseli personale.